Green deal
Sprężone powietrze znajduje zastosowanie w większości procesów przemysłowych. Szacuje się, że jego wytwarzanie pochłania średnio około 20% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie.
Około jednej trzeciej tej wartości można zaoszczędzić dzięki trzem wzajemnie uzupełniającym się działaniom:
- zastosowanie odpowiednich produktów
- dobór właściwego rozmiaru komponentów
- pomiar zużycia i strat, a następnie wdrożenie działań korygujących
Produkty
Koszt energii pneumatycznej jest bezpośrednio związany z dwiema kluczowymi wielkościami: ciśnieniem i przepływem sprężonego powietrza. Pierwsza zależy od siły wymaganej przez siłowniki, a druga od ich prędkości ruchu.
Wybór wysokiej jakości produktów, zaprojektowanych z myślą o optymalizacji przepływu i redukcji tarcia, to pierwszy krok do znacznego ograniczenia zużycia energii. Zmniejszenie tarcia mechanicznego w komponentach poprawia ich wydajność, co przekłada się na lepszą pracę siłowników przy tym samym poziomie zużycia energii. Podobnie, poprawa warunków przepływu sprężonego powietrza w komponentach i przewodach redukuje spadki ciśnienia, a tym samym zwiększa efektywność całego systemu.
Metal Work przykłada dużą wagę do tych aspektów, wybierając wysokiej jakości materiały, środki smarne i komponenty oraz starannie analizując wewnętrzną geometrię produktów, m.in. za pomocą zaawansowanych narzędzi do analizy dynamiki płynów. Dokonane wybory techniczne są następnie weryfikowane w testach laboratoryjnych, aby zagwarantować najwyższą jakość produktów. Metal Work oferuje również serię rozwiązań specjalnie zaprojektowanych w celu redukcji zużycia energii.
Mierzyć, analizować, działać
Systematyczne podejście do redukcji zużycia rozpoczyna się od pomiaru kluczowych parametrów, takich jak ciśnienie i przepływ. Tylko dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiednich strategii poprawy – zarówno na etapie projektowania, poprzez dobór lub modyfikację komponentów, jak i w ramach konserwacji, poprzez zaplanowane interwencje.
W tym celu Metal Work oferuje serię cyfrowych komponentów umożliwiających pomiar obu wielkości oraz dostarczanie danych do systemu sterowania maszyny, co pozwala na skuteczne opracowanie strategii optymalizacyjnych.